آشنایی با انواع زغال، کاربردهای آنان و ویژگی های زغال خوب

در این مقاله قصد داریم به آشنایی با انواع زغال پرداخته و کاربرد ها و ویژگی های زغال خوب را بیان کنیم؛ با ما همراه باشید.

زغال چیست؟

ماده سبک، شکننده و سیاه‌رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های گیاهی و جانوری است که قسمت اعظم ترکیبات آن‌ها تبدیل به کربن شده باشد.

این کربن نا خالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌ است.

چوب زغال مناسب برای تولید زغال

برای تولید زغال از چوب درختان مرکبات مانند پرتقال،لیمو و… استفاده میشود زیرا به دلیل سختی چوب، دوام بیشتری دارند و به آرامی می‌سوزند. به همین دلیل این نوع زغال طرفداران زیادی دارد. همچنین درختان دیگر مانند : سیب، بلوط و یا اوکالیپتوس نیز کیفیت خوبی دارند که زغال نسبتا خوبی را میتوان از آنها به دست آورد.

استفاده از چوب مرغوب باعث میشود زغال‌های تولیدی بدون ترک و شکستگی باشند و ظاهری صاف و یکدست داشته باشند و آتش بادوام و طولانی مدت همراه با قدرت آتش بالایی را از خود ارائه دهند. حال هرچه چوب بهتر باشد مانند چوب لیمو، پسته، مرکبات و … زغال تولیدی نیز بهتر خواهد بود. قابل ذکر است که در تولید زغال فشرده علاوه بر براده‌ی چوب، پوست گردو نیز استفاده میشود.همچنین در بازار از چوب درختانی مانند تبریزی و شاه بلوط که صمغ یا رزین کمتری دارند نیز استفاده می‌شود اما از لحاظ کیفیت زغال در درجه پایین تری قرار میگیرند.

انواع زغال و کاربردهای آنان

زغال لیمو

زغال لیمو به همه زغال‌هایی گفته می‌شود که از چوب درختان مرکبات مانند: لیمو، نارنج، پرتقال، لیمو شیرین و سایر درختان خانواده مرکبات تهیه می‌شود. این نوع زغال با دوام است و یک دست و آرام می‌سوزد و جزء با کیفیت ترین انواع زغال است این نوع زغال هنگام روشن شدن به ارامی و به صورت یکنواخت میسوزد و مدت زمان روشن بودن آن نیز  طولانی است همچنین زغال لیمو نسبت به سایر زغال ها استحکام بیشتری دارد.

کاربرد اصلی زغال لیمو برای قلیان است. ویژگی زغال قلیان خوب این است که باید سریع روشن شود ، از خود دود تولید نکند چرا که باعث سر درد میشود ، تا چند ساعت باید روشن بماند ، خود زغال صاف و یکدست باشد و ….

اگر با دقت به زیر پوست زغال لیمو نگاه کنید و رشته بسیار نازکی از رنگ قهوه‌ای روی زغال نقش بسته باشد، این نشان‌دهنده کیفیت نامرغوب زغال است.

راهکار هایی که باعث افزایش کیفیت زغال لیمو میشود:

 • در کوره ای که زغال برای پخته شدن قرار میگیرد باید فشار گرما و حرارت بسیار بالا باشد که این امر موجب افزایش استحکام زغال میشود.
 • هنگام تولید زغال مرحله ای به نام عمل گاز گیری وجود دارد این مرحله باید به صورت دقیق انجام بگیرد در غیر اینصورت باعث میشود هنگام سوختن ، زغال جرقه تولید کرده و به اطراف پرتاب شود.

زغال فشرده

زغال فشرده، شکلی از زغال چوب است که از قطعات خرد چوب و کاه و غیره تهیه می‌شود. این زغال معمولاً کیفیتی پایین‌تر از زغال معمولی دارد ولی ارزان‌تر است و نسبت به اکثر زغال‌ها دوام بیشتری دارد. کاربرد این زغال برای کباب کردن در منقل‌های یکبار مصرف یا گریل روی توری است.

از ویژگی های زغال فشرده خوب:

 • پرحرارت بودن
 •  بدون بو و گاز بودن
 •  بدون جرقه و دود باشد
 • خاکستر فراوان تولید نکند
 • با دوام باشد و سریع خاموش نشود

عوامل موثر در کیفیت زغال فشرده

علاوه بر نوع مواد خام استفاده شده در تولید زغالی با کیفیت عملکرد کوزه زغال بر روی کیفیت زغال تاثیر بخش است کوزه زغالی دستگاهی است که برای تولید زغال از سوخت گیاهی استفاده می کند از عواملی که باعث تولید زغال با کیفیت می شود : میزان رطوبت ، میزان خاکستر ، خصوصیات فیزیکی مواد خام می توان اشاره کرد.

امروزه برای ساخت زغال های قالبی با کیفیت از روش های مختلف استفاده می شود . از ضایعات کشاورزی و صنایع چوب برای تولید زغال های مرغوب و باکیفیت استفاده می شود .برای کسب اطلاعات بیش تر در این زمینه می توانید به وب سایت کومیر ماشین مراجعه فرمایید و راهنمایی و مشاوره گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

زغال خودسوز

زغال خودسوز همانند زغال های دیگر از خاک اره تهیه میشود تنها تفاوت زغال خودسوز با سایر زغال ها این است که  تمام اکسیژن زغال را می گیرند تا هنگام روشن شدن هم به راحتی روشن شود هم با جذب اکسیژن فراوان مدت زیادی روشن بماند و سریع به خاکستر تبدیل نشود.

زغال باربیکیو یا خودسوز همان زغال کبابی است که بدون مواد شیمیایی مضر و بدون دود تولید می شود. از این نوع زغال برای مصارف پخت و پز و کباب بیشتر استفاده می شود که بسیار مقرون به صرفه است .

ویژگی های زغال خودسوز

 1. در ساخت زغال خود سوز از مواد شیمیایی استفاده نمی شود اما بسیاری از شرکت ها برای سود بیشتر مواد شیمیایی به آن اضافه میکنند اما میتوانید با اعتماد کردن به کومیر ماشین بهترین زغال ها را تهیه کنید.
 2. این نوع زغال هنگام روشن شدن نیاز به مواد آتش زا ندارد و با یک جرقه روشن میشود .
 3. زغال خود سوز به علت اینکه هنگام روشن شدن اکسیژن زیادی جذب میکند زمان زیادی روشن میماند و سریع خاموش نمی شود.
 4. زغال های خود سوز هنگام روشن شدن دود ، کازهای سمی تولید نمی کند.
 5. از آنجایی که مواد اولیه ی این نوع زغال خاک اره میباشد هنگام روشن شدن هیچ آسیبی به محیط زیست نمی رساند. همچنین استفاده از این زغال ها مقرون به صرفه میباشد.

زغال کبابی

همان گونه که از نامش پیداست از این زغال برای کباب کردن مواد غذایی استفاده میشود و در تولید آن باید از درختان خشک استفاده شود، چرا که درختان نم دار ، باعث میشود زغال سریع خاموش شود.

زغال کبابی همانند زغال خود سوز باید زمان بیشتری روشن بماند ،از خود جرقه تولید نکند، همچنین حرارت بالایی داشته باشد ، از خود دود تولید نکند و …

زغال سکه ای

از این نوع زغال برای تولید قلیان یا کباب استفاده میشود چون حرارت این نوع زغال دو برابر سایر زغال ها است. همچنین این زغال ها توسط دستگاه های مخصوصی برش داده میشوند .

زغال نارگیل

برای تولید این نوع زغال هیچ گونه درختی قطع نمی شود تنها از پوست نارگیل استفاده میشود. از این زغال برای درس کرن قلیان نیز استفاده میشود .

زغال نارگیل همانند زغال های دیگر :

از خود بود و دود های سمی تولید نمی کند

نسبت به سایر زغال ها کامل میسوزد

خاکستر کمتری نیز تولید می کند و …

زغال پسته

چوب درخت پسته به عنوان یکی از ضایعات هرس درختان پسته یافت می شود و از این ماده در تولید زغال فشرده با کیفیت بالا استفاده می شود و با یک دستگاه از روش تجزیه حرارتی برای تولید زغال استفاده می شود

مزایای زغال پسته

 • در تمام فصول سال یافت می شود
 •  دارای دوام خوبی می باشد
 •  سریع شعله ور می شود
 •  برای قلیان و کبابی هم مناسب است

زغال بامبو

این نوع زغال را از درختانی به نام بامبوتولید میکنند همچنین چوب این درختان محکم میباشد و برای تولید زغال بسیار  مناسب است.

زغال بامبو با اینکه تازه وارد بازار شده اما جز زغال های پر فروش محسوب میشود.

از دلایل پر طرفدار بودن این نوع زغال :

به راحتی میسوزد

زمان سوختن آن بالا میباشد

چوب این درختان معطر میباشد

چندین ساعت نیزعطر آن باقی می ماند و …

ذغال توپی یا باربیکیو

مواد اولیه این نوع زغال. گرد ذغال یا همان زغال چوب می باشد از بستگی به نوع زغال چوب دارد که از چوب های بامبو مرکبات و نارگیل و گرد ذغال تنباکو استفاده می گردد .

این نوع ذغال بیشتر برای کبابی استفاده می گردد و به دلیل سهولت استفاده و ماندگاری بالای ان و بدون بو بودن مصارف بالای دارد و از محاسن این این زغال ماندگاری بسیار بالایی دارد .

در کشورهای خوشنشین مانند ترکیه و کشورهای عربی برای رستوران ها و هتل ها استفاده می گردد . این ذغال در حوزه صنعت برای سوخت نیروگاه ها کارخانه های ذوب اهن و فرو سیلیس نیز بیشتر کاربرد دارد.

برخی از ویژگی‌های زغال خوب به این شرح است.

 • خاموش نشود و بدون باد زدن روشن بماند.
 • با دوام باشد.
 • خاکستر فراوان تولید نکند.
 • بوی تند و نامطبوعی نداشته باشد.
 • گازهایی که موجب سردرد میشود نداشته باشد.
 • زود سرخ شود.
 • حرارت بالایی داشته باشد.
 • جرقه، شکستگی یا ترک نیز نداشته باشد.

کاربردهای اصلی زغال

 • پخت‌وپز

از زغال به عنوان سوخت در منقل یا اجاق استفاده می‌شود. از منقل برای پخت غذا به روش کباب کردن استفاده می‌شود. گاهی از منقل زغال افروخته برای دم کردن و گرم نگهداشتن چای استفاده می‌شود.

 • مصرف توتون و تنباکو

یکی از کاربردهای اصلی زغال چوب در تهیه قلیان است. افروختن یا سرخ کردن زغال برای قلیان در زغال گردان انجام می‌شود. گاهی از منقل فقط برای تولید زغال افروخته استفاده می‌شود. این گونه منقل در کنار وافور یا قلیان به عنوان ابزار تدخین به کار می‌رود.

 • تهیه فولاد

یکی از کاربردهای سنتی زغال چوب در تهیه فولاد است.

 

 

دوستان عزیز میتوانند با مراجعه به صفحه آپارات ما ، ویدئو های مربوط به راه اندازی خط تولید زغال فشرده را مشاهده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با سایت کومور ماشین همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع گفتگو
به مشاوره نیاز دارید ؟
سلام ،
سوالی دارید در خدمتیم