اکسترودر چیست ؟

 

اکسترودر یک دستگاه صنعتی است که برای تولید پلاستیک و محصولات غذایی از آن استفاده می شود . اکستـرودر تحویل بزرگی در زمینه تولید پلاستیک و محصولات غذایی مانند خوراک انسانی و حیوانی به وجود آورده است . با استفاده از دستگاه اکسترودر روزانه مقدار بسیار زیادی از خوراک ماهیان پرورشی ، غذای سگ و گربه ، برنج فرآوری شده ، پفک و… تولید می شود .

کاربرد اکسترودر چیست ؟

اکسترودر کاربرد متنوع و گسترده ای در صنعت لاستیک و پلاستیک دارد . همانطور که گفته شد اکستـرودر یک دستگاه صنعتی است که مواد اولیه لاستیکی و پلاستیکی را ذوب می کند . سپس توسط دستگاه نیرو و فشاری به آن وارد می شود و محصول مورد نظر تولید می شود . در حقیقت دستگاه اکسترودر به منظور شکل دهی اولیه انواع لاستیک و پلاستیک ، در خط تولید مورد استفاده قرار میگیرد .

اکسترودر مجموعه ای از محفظه و ماردون است که به عنوان بدنه و واحد اصلی تولید قطعاتی با اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

روش های شکل دهی متعددی برای پلاستیک ها وجود دارد . در بسیاری از حالات انتخاب روش شکل دهی به شکل نهایی محصول مورد نظر بستگی دارد . بنابراین هنگام طراحی دستگاه های شکل دهی ، طراح باید از روش های مختلف شکل دهی آگاهی داشته باشد . ممکن است به دلیل وجود اشکال ناجور و قطعه نامناسب در انتخاب روش قالب گیری محدودیت هایی برای طراح ایجاد شود .

 

گروه بندی اکستـرودر عبارتند از :

اکسترودر تک ماردونه

اکستروژن یکی از روش های رایج شکل دهی پلاستیک است . درون محفظه اکستروژن یک ماردون وجود دارد . تغذیه پلاستیک ها معمولا به صورت دانه ای شکل یا خاکه نرم از قیف به ماردون می باشد. سپس به واسطه حمل ماردون در طول محفظه ، در اثر هدایت گرما از طرف گرم کننده هایی که در محفظه وجو دارد و برش ناشی از حرکت بر روی لبه های ماردون گرم خواهد شد .

در طول ماردون عمق معبر کاهش پیدا می کند و باعث فشرده شدن مواد می شود . در انتهای محفظه ای که درون اکستـرودر وجود دارد ، مواد مذاب با عبور از حدیده ای به شکل محصول نهایی در می آید . امکان استفاده از حدیده های متعدد در اکسترودر وجود دارد .

اکسترودر دو ماردونه

خروجی اکسترودر دو ماردونه سه برابر اکسترودر تک ماردونه می باشد . در این اکستـرودر معمولا دو ماردون برای چرخش یکسان وجود دارد که مواد از یک ماردون به ماردون دیگر منتقل می شود .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع اکسترودر و نقاط ضعف و قوت آنها  از سایر مطالب سایت ما بازدید کنید.