خشک کن های دوار

امروزه در بسیاری از صنایع می توان دستگاه های خشک کن را مشاهده کرد. خشک کن ها انواع بسیار متفاوتی دارند و حتی فرآیند خشک سازی مواد در یک خشک کن مخصوص، به چند نوع تقسیم می شود.

موادی که نیاز به این فرآیند دارند بسیار متفاوت می باشند اعم از محصولات غذایی،بهداشتی،دارویی،معدنی و بسیاری دیگر از محصولات.

از دیگر خشک کن های دوار می توان به خشک کن پاششی،خشک کن نیوماتیک و خشکن نوسانی اشاره کرد.

خشک کن های دوار  از یک محفظه استوانه ای شکل تشکیل شده است که نسبت به افق دارای شیب ملایمی می باشد.استوانه خشک کن در ابعاد کوچک به وسیله تسمه و در ابعاد بزرگ توسط حلقه های چرخنده ای که خود بر روی مجموعه ای از غلتک ها سوار هستند مهار و چرخانده می شود.

خشک کن های دوار مناسب برای محدوده وسیعی از محصولات می باشد چرا که توانایی بالایی در عملیات رطوبت زدایی از انواع و اقسام ترکیبات و اندازه های متفاوت ذرات دارند.درون محفظه خشک کن تیغه هایی وصل شده است که  با حرکت دورانی دیواره، جامدات به سمت جلو هدایت می شوند و هم ذرات جامد مانند باران ریزش داشته باشند و در مسیر هوا/گازهای داغ قرار بگیرند این روش توزیع در درون خشک کن باعث  تکه شدن ذرات به هم چسبیده  و در نهایت یکدست شدن محصول خروجی می شود.مواد قابل استفاده در این خشک کن ها از سایزی همچون پودر تا سنک معدنی را تشکیل می دهند.

تقسیم بندی خشک کن:

در یک تقسیم بندی کلی، این خشک کن ها به 2 دسته گرمادهی مستقیم و غیر مستقیم  دسته بندی می شوند.

منظور از واژه مستقیم این است که شعله توسط ذرات دیده شود.در حالت غیر مستقیم شیوه غالب انتقال حرارت  Convection  می باشد ولی در حالت مستقیم تابش مکانسیم اصلی می باشد.

نحوه دیگر تقسیم بندی بر اساس مدل جریان گاز می باشد. در این حالت معیار، جهت حرکت ذرات و جهت حرکت گاز می باشد. به دو دسته موازی و معکوس تقسیم می شود که هر مدل مزایای خاص خود را دارند.