دستگاه اکسترودر زغال 

دستگاه اکسترودر زغال یکی از ماشین آلات صنعتی گروه صنعتی کومیر ماشین است که به عنوان هسته مرکزی خط تولید زغال فشرده شناخته شده است. دستگاه اکسترودر برای تولید شکل اولیه ذغال فشرده از مواد اولیه  میباشد.

دستگاه اکسترودر زغال برای تولید شکل اولیه زغال  (رایج ترین شکل آن مکعبی با یک حفره در داخل آن) از مواد اولیه ذغال یعنی: خاک اره و پوست گردو و …  می باشد. دستگاه اکسترودر زغال به عنوان اصلی ترین دستگاه خط تولید زغال می باشد. کیفیت زغال نهایی تولید شده تا حدود زیادی به این مرحله بستگی دارد.

دو عامل بسیار تاثیر گذار کیفیت زغال:

  • رطوبت پودر تولید شده
  • سایز پودر تولید شده

عملیات خشک کردن و رطوبت گیری پودر چوب قبل از مرحله بریکت انجام شده و بسیار مهم است. در صورتی که این عملیات به درستی انجام نشده باشد، در بخش فشرده سازی  و ایجاد بلوک دستگاه اکسترودر فشار وارد شده و باعث آسیب رسیدن به دستگاه می شود.

عامل دیگر سایز پودر تولید شده می باشد. در صورتی که این قسمت نیز به درستی انجام نشده باشد و سایز پودر تولیدی در بازی ۳ تا ۵ میلیمتر نباشد، محصول خروجی بافت یکنواختی نخواهد داشت.

عدم رعایت دو موضوع بالا باعث می شود ذغال تولید شده اسفنجی بوده و استحکام کافی نداشته و در هنگام مصرف دخانیات باعث سردرد شود.