خط تولید زغال فشرده

زغال فشرده :تولید زغال از دیر باز در کشور انجام می‌شده و هر کدام از تولیدکنندگان به نحوی کار پخت زغال را انجام می‌دادند. اما به طور کلی می‌توان شیوه تولید زغال را به دو دسته تقسیم کرد.

روش سنتی و روش صنعتی :

در روش سنتی : به شیوه جهرم یا لاخولی چوب‌ها بر روی زمین در طول ۱۰ متر با عرض ۱۴۰ سانتی متر در امتداد هم قرار داده می‌شود و با ترکیب شلتوک – پوسته برنج – و خاکستر پوشانده شده و در امتداد نوک هرم شکل گرفته شده زغال روشن ریخته می‌شود و کوره پس از روشن شدن از روز سوم قابل برداشت بوده و به مدت حداکثر ۱۵ روز زمان برده خواهد شد که کلیه چوب ها تبدیل به زغال شوند.

نوع دیگری از این کوره نیز وجود دارد که در ارتفاع یک متر از سطح زمین با دیوارچینی و پهن کردن ورق‌های توری و پوشاندن چوب‌ها با خاک زغال – مناسب برای آب و هوای مناطق مرطوب – زغال به‌دست می‌آید. این روش‌ها در گذشته بسیار مورد استفاده بوده و هم‌اکنون نیز به همین روش‌ها، افرادی هنوز مشغول به فعالیت می‌باشند.

اما در هردو روش معایب بسیار زیادی وجود دارد که محصول تولید شده مقرون به صرفه نیست و سختی کار محصول تولید باعث شده افراد بسیاری ضررهای هنگفتی متحمل شوند .

در روش سنتی به دلیل آلودگی بسیار بالا،هزینه های خرید شلتوک و خاکستر، مدت زمان تولید بسیار بالا و همچنین نسبت پایین تولید و احتمال از بین رفتن زغال‌ها در اثر خطاهای انسانی و سهل‌انگاری کارگران مقرون به صرفه نمی‌باشد. ضمنن در روش سنتی جهت برداشت به موقع زغال به نیروی انسانی بیشتر و در نتیجه افزایش هزینه‌ی تولید منجر خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با سایت کومور ماشین در ارتباط باشید.