یکی از گزینه های اصلی برای جذب چدن کوره دوار می باشد . این کوره استوانه ای شکل می باشد که بر روی چرخ های فلزی با یک زاویه مشخص ، به صورت افقی می چرخد . شعله و یا دمش گاز در کوره دوار از یک طرف وارد شده و از طرف دیگر خارج می شود . تا حدود پانزده تن می توانید ظرفیت این کوره را افزایش دهید .

 

کوره دوار چیست ؟

کوره دوار از استوانه هایی تشکیل شده که در یک جهت مناسب و با زاویه افقی می چرخد . قطر این استوانه ها بیش از ده برابر و طول آن ۴ می باشد . این اندازه ها می توانند از ۰/۳ تا ۳ متر تغییر کنند. کوره دوار یا کوره خشک کن دوار به دو گروه تقسیم می شود برای کسب اطلاعات بیشتر از این لینک بازدید نمایید.

تجهیزات و ساختمان کوره دوار

 • بدنه
 • شاسی الکتروموتور ( پایه )
 • لوله خروجی هوای گرم
 • جعبه دنده ( گیربکس )
 • لوله ورود هوای سرد
 • دودکش متحرک
 • مشعل منبع سوخت
 • تابلوی فرمان
 • پایه نگهدارنده
 • رکوبراتور ( گرم کننده هوا )
 • دستگاه دمنده (ونتیلاتور )

بدنه کوره دوار :

یک استوانه و دو مخروط ناقص تشکیل دهنده بدنه کوره دوار می باشند . این مخروط ها از طرف قاعده بزرگ به طرفین استوانه متصل می شوند . ضخامت پوسته خارجی بدنه ۸ تا ۱۰ میلی متر و از جنس ورقه فولادی می باشد . پوسته داخلی بدنه کوره دوار از مواد دیرگداز سیلیسی و کائولن پوشش داده شده است . ضخامت بدنه داخلی و خارجی کوره دوار بستگی به ابعاد کوره دارد .

با استفاده از شابلون مخصوص و کوبه های دستی یا بادی سیلیسی و کائولن ، داخل بدنه فلزی کوبیده می شوند . به منظور چسبندگی بیشتر این مواد می توانید اسید بوریک را حدود ۵ درصد به سیلیسی و کائولن اضافه نمایید. هم چنین می توانید برای چسبندگی بیشتر داخل کوره را با استفاده از آجرهای نسوز مرغوب آجرچینی کنید .

توجه داشته باشید که جداره نسوز داخلی باید به سمت شکم کوره شیب داشته باشد .دو حلقه بر روی پوسته خارجی بدنه استوانه جوش داده شده است . به منظور تخلیه بار کوره در وسط و طرفین استوانه دو سوراخ و دو تکه ناودانی به طول بیست سانتی متر وجود دارد . هم چنین تعدادی سوراخ ریز به قطر ۴ میلی متر به منظور خروج گاز از جداره در بدنه فلزی این کوره ایجاد شده است .

شاسی الکتروموتور :

پایه یا شاسی کوره دوار از یک اسکلت فلزی فولادی تشکیل شده است. شاسی کوره دوار بر روی بتن مسلح یا به اصطلاح فنداسیون نصب می شود . چهار قرقره بر روی شاسی وجود دارد . با استفاده از چهار قرقره نصب شده ، بدنه کوره بر روی پایه مستقر شده و در اثر انتقال حرکت الکتروموتور به این قرقره ها بدنه کوره به چرخش در می آید. این انرژی به وسیله گیربکس و تسمه نقاله به قرقره های منتقل می شود .

گیربکس ( جعبه دنده ) :

گیر بکس از چند چرخ دنده تشکیل شده است . الکتروموتور به تندی حرکت می کند ، با استفاده از چرخ دنده حرکت الکتروموتور کند شده و این حرکت آهسته به محور قرقره پایه منتقل می شود .

دودکش متحرک :

دودکش متحرک از دو استوانه ای که هم قطر می باشند تشکیل شده است . جنس جداره خارجی دودکش متحرک ورق فولادی می باشد و جداره داخلی این دودکش از مواد نسوز پوشیده شده است . هم چنین می توانید جداره داخلی دودکش متحرک را با استفاده از اجرهای نسوزمرغوب ، آجر چینی نمایید .

این دودکش بر روی پایه ای نصب شده و حول محور حرکت چرخشی دارد . دودکش متحرک جلوی دهانه شارژ کوره قرار گرفته است. هنگامی که کوره را شارژ می کنند دودکش را در فاصله چند سانتی متری دهانه شارژ قرار می دهند . شعله و دودی که از کوره خارج می شود از داخل دودکش متحرک عبور کرده و به سمت بالا هدایت می شود .

دستگاه دمنده هوا ( ونتیلاتور ) :

همان طور که ذکر شد برای اینکه حرارت در داخل کوره ها ایجاد شود باید با نسبتی معین سوخت و هوا با یکدیگر مخلوط شده و بسوزد. هوای مورد نیاز با استفاده از دستگاه دمنده هوا تامین می شود .