جهت استفاده از دستگاه زغال فشرده شما می توانید از چندین مواد برای ساخت زغال فشرده استفاده کنید. می توان از خاک اره، شاخه های درختان، پوست برنج، خرده های بامبو، پوسته بادام زمینی، کاه و‌ پوشال، تفاله نیشکر، ضایعات ذرت، پوست نارگیل ، پوسته قهوه به عنوان مواد اولیه استفاده کرد.

فر خشک کننده ، رطوبت مواد خام اولیه را به حد استاندارد می رساند. سپس با استفاده از فشار زیاد و دمای بالا عمل کربونیزه کردن انجام می شود تا زغال فشرده ساخته شود.

ویژگی های زغال فشرده

  • با استفاده بهینه از ضایعات می توان خود ضایعات را تبدیل به یک ماده ارزشمند کرد  و زغال تولید کرد و دیگر نیازی به بریدن درختان نباشد تا محیط زیست به خطر بیفتد.
  •  سطح انرژی بالایی را تولید می کند. میزان کربن زغال فشرده حدود ۸۰ درصد می باشد که ارزش انرژی ۷۵۰۰ الی ۸۰۰۰ کیلو کالری در هر کیلوگرم دارد درحالی که میزان کربن زغال معمولی کمتر است و ارزش انرژی آم ۶۵۰۰ کیلو کالری در هر کیلوگرم می باشد.
  •  پاک و بهداشتی برای محیط زیست می باشد. سوخنن زغال فشرده بدون تولید هرگونه دود می باشد. هم چنین اگر زغال فشرده به طور طبیعی بسوزد میزان خاکستر کم و در حدود ۳ الی ۶ درصد تولید می کند.
  • ساختار و شکل منطقی و استفاده از آن آسان می باشد. زغال فشرده دارای طول و اندازه یکدست می باشد و ساختار مستحکمی دارد که استفاده و سوزاندن آن را آسان می کند.
  •  میزان آب کم در حدود ۵ درصد در آن وود دارد که به اندازه میزان آب زغال معمولی می باشد.
  •  زغال فشرده دارای مواد شیمیایی و سمی نمی باشد و هم چنین خود زغال فشرده بی بو است و سوختن آن باعث ایجاد آلودگی نمی شود. زغال هایی که دمای کمی برای سوختن آن ها لازم است ، بافت ناپایدار، میزان کربن کم، استحکام ضعیف دارند و اساسا در صنایع و کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند و نه بیشتر.

زغال هایی که به دمای معمولی برای سوختن نیاز دارند از بافت بهتری نسبت به زغال های معمولی برخوردارند، میزان کربن آن ها بیشتر است. معمولا برای پختن کباب و هم چنین صنایع و کشاورزی استفاده می شود.