عوامل مهم در کیفیت زغال تولید شده

عوامل مهم در کیفیت زغال تولید شده

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر کیفیت زغال ، خاکستر جمع شده در دستگاه کوره زغال می باشد که اهمیت بالایی دارد. موضوعی که ذهن اکثر افراد را به خود مشغول می کند،این است که چه عواملی در تولید و مرغوبیت زغال تاثیرگذار می باشد.علاوه بر نوع مواد خام استفاده شده در تولید زغال،عملکرد کوره زغال نیز بر روی کیفیت زغال تولید شده بسیار موثر می باشد . کوره زغال دستگاهی است که برای تولید بریکت که همان زغال قالبی است از نوع بیومس ( سوخت گیاهی ) به کار می رود.

عوامل موثر در کیفیت زغال

عوامل مختلفی در تولید زغال موثر هستند اما در بین آن ها سه عامل مهمی که می تواند بر کیفیت بریکت سازی بسیار تاثیر گذار میزان رطوبت ، خصوصیات فیزیکی مواد خام و میزان خاکستر تولید شده در دستگاه تولید زغال باشد .جهت تولید زغال مرغوب و با کیفیت باید آشنایی کامل با هر یک از این سه عامل داشته باشید.

میزان رطوبت

میزان رطوبت در تولید زغال مرغوب باید در کم ترین حالت ممکن باشد و معمولا رطوبت موجود در زغال ها بین ۱۰ الی ۱۵ درصد می باشد .چنان چه رطوبت زیاد باشد باعث می شود انرژی زیادی را برای خشک کردن بیومس و حتی مشکلات زیادی را برای خرد کردن سوخت گیاهی به وجود خواهد آورد .در صورتی که میزان رطوبت موجود در زغال تولید شده از درصد بیان شده بیش تر باشد در پایان زغال از لحاظ کیفیت و مرغوبیت مناسب نخواهد بود .

میزان خاکستر

در زغال های مرغوب میزان خاکستر باقی مانده بیومس به نسبت زغال های بی کیفیت کم تر خواهد بود .خاکستر باقی مانده درصد فراوانی از مواد معدنی قلیایی و پتاس را خواهد داشت . باقی مانده بیومس را از روی میزان خاکستر مواد تعیین می کنند .این گونه است که هرچه خاکستر باقی مانده بیش تر باشد ویژگی ته مانده شدن زغال نیز بیش تر خواهد شد .حال عواملی که میزان ته مانده شدن بیومس را تعیین می کنند شامل میزان دمای دستگاه تولید کننده زغال فشرده ،درصد ترکیب مواد معدنی خاکستر می باشد.

خصوصیات فیزیکی

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی کیفیت زغال می توان به خصوصیات فیزیکی مواد سازنده زغال در کوره صنعتی زغال فشرده اشاره کرد . مواد سازنده ای که در تولید بریکت های فشرده استفاده می شود باید مستحکم و با دوام باشد تا در سیلو و انبارهای بزرگ آن ها را نگهداری کرد .مناسب ترین محصولات کشاورزی که معمولا برای تولید بریکت استفاده می شود عبارت انداز سبوس برنج ، ساقه کتان ، پوست بادام زمینی ، تفاله نیشکر می باشد .

نکته قابل توجه این است که محصولات کشاورزی از لحاظ خصوصیات فیزیکی ضعیف تر و نسبت به براده های چوب خاکستر بیش تری را تولید می کنند . از این میان سبوس برنج به دلیل خصوصیات فیزیکی بهتر، درصد مواد قلیایی کم در خاکستر باقی مانده و هم چنین رطوبت کم، زغال مرغوبی را تولید می کند اما میزان گرمادهی آن به نسبت سایر محصولات مانند چوب کم تر خواهد بود.

یکی ازمناسب ترین محصولات کشاورزی که در تولید بریکت در کوره های زغال استفاده می شود پوست بادام زمینی می باشد که میزان رطوبت آن از ۱۰ درصد کم تر بوده و ۲ الی ۳ درصد نیز خاکستر تولید می کند .هرچه میزان خاکستر و رطوبت موجود در مواد سازنده بریکت کم تر باشد کیفیت آن در دستگاه تولید زغال بهتر و مرغوب تر خواهد بود .

ویژگی زغال با کیفیت

کیفیت زغال از عواملی است که می تواند بر میزان قیمت آن تاثیر بسزایی داشته باشد .از ویژگی های مهم زغال مرغوب می توان به دوام ، بی دود و بدون بو بودن آن اشاره کرد .از مهم ترین مزیت های زغال مرغوب علاوه بر حرارت زیاد ، کم بودن خاکستر باقی مانده در زمان اتمام شعله زغال می باشد . اطلاع داشتن از عوامل تاثیرگذار در تولید زغال فشرده به افراد کمک فراوانی در تولید زغال مرغوب و با کیفیت خواهد کرد .برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد عوامل تاثیرگذار بر کیفیت زغال فشرده می توانید با کارشناسان و مشاورین گروه صنعتی کومیر ماشین در ارتباط باشید.

مسئله مهم و اساسی دیگر در تولید زغال مرغوب عوامل موثر بر کیفیت آن می باشد .مواد اولیه خام برای تولید انواع زغال فشرده در مرغوبیت زغال فشرده موثر بوده و عملکرد کوره های تولید زغال نیز بر روی کیفیت و مرغوبیت زغال فشرده تاثیر بسزایی دارند.کوره زغال در حقیقت دستگاهی است که برای تولید زغال فشرده قالبی که از ضایعات چوب بدست می آید ، طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
به مشاوره نیاز دارید ؟
سلام ،
سوالی دارید در خدمتیم