صادرات زغال

 

صادرات زغال باید به بهترین نحو انجام شود. با سوزاندن چوب ، بر اثر حرارت ایجاد شده چوب و یا استخوان حیوان ، آب و گازهای نهفته در خود را از دست می دهند. بنابراین تنها یک جسم جامد از خود به جا می گذارند.

با استفاده از مواد مختلفی مانند چوب ، ذغال سنگ نارس ، چوب خیزران و نارگیل زغال تولید می شود. نوعی دیگر از ذغال که کاملا شبیه به زغال چوب می باشد زغال فشرده نامیده می شود. همانطور که گفته شد این ذغال شکلی از ذغال چوب می باشد. زغال فشرده از قطعات خرد شده چوب ، کاه و… به دست می آید.

صادرات زغال فشرده همانند زغال چوب باید به بهترین نحو انجام پذیرد . به دلیل نوع مواد اولیه تشکیل دهنده زغال و روش مختلف تولید امروزه انواع مختلف زغال در کیفیت های متفاوت وارد بازار می شود.

انواع مختلف زغال :

  •  ذغال کبابی
  •  ذغال لیمو
  •  بلوط
  •  پسته
  •  سیب
  • انجیر
  • زغال فشرده
  • و ….

نوع تولید و صادرات زغال در کشورهای مختلف به شرایط آب و هوایی نوع چوب های آن کشور بستگی دارد.

زغال لیمو :

نوع مرغوبی از ذغال ، زغال لیمو می باشد . این نوع ذغال از چوب درخت لیمو تهیه می شود . ذغال لیمو بسیار با دوام می باشد . پس از تهیه این زغال مشاهده خواهید کرد که یکدست و آرام می سوزد. کاربرد اصلی این زغال برای قلیان می باشد.

زغال فشرده :

زغال فشرده با استفاده از قطعات خرد چوب ، کاه و… تولید می شود و شکلی از ذغال چوب می باشد. این نوع زغال نسبت به زغال معمولی کیفیت پایین تری دارد . در مقابل بسیار با دوام و ارزان تر می باشد. زغال فشرده برای کباب کردن در منقل یا گریل روی توری کاربرد دارد.

در حقیقت ذغال ماده ای جامد ، قابل احتراق و غیر بلورین می باشد. رنگ ذغال از قهوه ای روشن تا سیا قابل تغییر است و کاربرد های فراوانی دارد. ذغال ماده ای است اسفنج مانند که از سوختن چوب یا استخوان حیوان به دست می آید. تقریبا می توان زغال را کربن خالص دانست.

صادرات زغال ممنوع است یا خیر ؟

طبق مقررات دفتر صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران صادرات چوب ( به غیر از هیزم و زغال چوب ) با ارائه مجوز از وزارت جهاد کشاورزی و با رعایت مقررات ممنوع نمی باشد. اما صادرات زغال ، هیزم و زغال چوب هم چنان ممنوع است .
صادرات زغال قالبی ( صنعتی یا بریکت ) طبق مقررات دفتر صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران از شمول ممنوعیت مستثنی می باشد.