خط تولید زغال بریکت

بریکِت Briquette یا Briquet که خشته و خوش‌سوز نیز خوانده می‌شود، معمولاً به مواد سوختنی فشرده‌شده و قالب‌گیری‌شده گفته می‌شود. علاوه بر مواد سوختی، قطعات و براده‌های ریز و درشت فلزی، مواد آلیاژی، خرده قطعات نسوز و برخی مواد دیگر را نیز برای استفاده مجدد به شکل بریکت درمی‌آورند .

بریکت‌های سوختی (Fuel briquettes) شامل بریکت زغال چوب (زغال فشرده)

بریکت انواع زغال سنگ و بریکت مواد گیاهی (بیوماس) است . معمولا به دلیل دانسیته بالا ، حجم کم و حرارت دهی بالای تولید زغال بریکت ، دارای سود قابل توجهی برای تولید کننده هستند . معمولا برای مواد اولیه در دستگاه های تولید زغال بریکت میتوان از پوسته نارگیل ، خاک اره ، تراشه های چوب و غیره استفاده نمود ولی باید توجه داشت که این مواد باید دارای حداقل ۱۰ درصد تا ۱۵ درصد رطوبت باشند و حداکثر اندازه آنها بین ۵ تا ۷ میلیمتر باشد .

در تولید زغال بریکت، زغال هایی را تشکیل می شود که دارای چگالی ۲۰۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم در هر متر مکعب هستند و بعد از سوختن در کوره هر متر مکعبی بین ۷۰۰۰ تا ۸۵۰۰ کیلو کالری انرژی تولید می کنند.

اجزاء تشکیل دهنده خط تولید زغال بریکت شامل:
  • آسیاب : برای خرد و پودر کردن مواد اولیه
  • میکسر : برای مخلوط کردن مواد اولیه و چسب
  • قالب زن : برای شکل دادن به محصول که میتواند بصورت ماردونی یا پنوماتیکی باشد.
  • کوره : برای سوزاندن خاکه و تبدیل به زغال استفاده میشود.

روش تولید زغال بریکت  به این صورت می باشد که مواد اولیه ابتدا داخل آسیاب بصورت پودر آسیاب می شوند و سپس در میکسر با چسب های مورد نظر ترکیب می شوند و خمیر بدست آمده داخل قالب زن قرار می گیرد و پس از قالب خوردن به اندازه های دلخواه در کوره سوخته و به زغال تبدیل می شود. و بدین صورت زغال بریکت ( قالبی ) بدست می آید.