انواع زغال:

 

امروزه زغال  به سه گروه مختلف تقسیم بندی می شود:

  1. زغال  سنتی( زغال چوب)
  2.  زغال  فشرده( زغال چینی)
  3.  زغال  قالبی

زغال سنتی:

زغال سنتی یا زغال چوب همان زغالمرسوم هست که با توجه به جنس و نوع چوبی که استفاده می شود خود به زیر شاخه هایی همچون زغال  کبابی، زغال  قلیان و … دسته بندی می شود.برای تولید این نوغ زغال  ها فقط نیاز به کوره ی زغال پزی هست که در دو نوع صنعتی و سنتی ساخته می شود که هرکدام از این دو مزایا و معایب خاص خود را دارند.

زغال  فشرده

 زغال  فشرده یا زغال  چینی ( به این دلیل زغال  چینی نامیده شده است که اولین بار از کشور چین وارد ایران شده است) نوعی زغال  هست که مواد اولیه جهت تولید آن شامل خاک اره، پوست گردو و خاک زغال  می باشد. در چین برای تولید زغال  فشرده از خاک اره چوب بامبو استفاده می شود ولی در ایران به دلیل نبودن چوب بامبو معمولا از خاک اره چوب های جنگلی و پوست گردو بصورت ترکیبی استفاده می شود.بنابرین با توجه به این توضیحات برای تولید زغال فشرده در ایران نیاز به دستگاه های زیر می باشد:

آسیاب، سرند، سیستم خشک کن، اکسترودر و کوره(صنعتی یا سنتی)

در تولید زغال فشرده ابتدا پوست گردو و خاک زغال  توسط آسیاب خرد شده سپس با نسبت 70% خاک اره و مابقی پوست گردو و خاک زغال  با هم ترکیب میشوند در مرحله بعد با ید این ترکیب از سیستم خشک کن عبور داده شود تا رطوبت گیری شوند سپس توسط دستگاه اکسترودر عمل فشرده سازی صورت میگیرد که خاک اره بصورت شمش تبدیل میشود که بسیار مستحکم و قوی می شود به این شمش اصطلاحا بریکت گفته می شود در مرحله آخر باید این بریکت ها درون کوره قرار گرفته و تبدیل به زغال  می شود.

زغال قالبی

زغال قالبی  یکی دیگر از انواع زغال  است همان گونه که از اسم آن مشخص است این نوع زغال  قالب گیری می شود. مواد اولیه برای تولید زغال  قالبی تقریبا 90% خاک زغال  و5% آب و 5% نشاسته یا سمغ عربی استفاده می شود. دستگاه های مورد نیاز برای تولید زغال قالبی عبارتند از آسیاب، میکثر، اکسترودر و خشک کن

در تولید زغال  ابتدا خاک زغال توسط آسیاب کاملا خرد شده سپس درون میکثر با آب و نشاسته مخلوط می شود بعد از آن توسط اکسترودر تبدیل به شمش های خمیری میشود که دارای رطوبت هست که باید توسط خشک کن رطوبت گیری شود.