زغال قالبی

 

زغال‌چوب از گذشته‌های دور مورد استفاده مردم بوده است و مردم باستان از سوختن مواد ‌آلی در مجاورت اکسیژن ضعیف زغال‌ چوب تولید می‌کردند. اگر چه چوب در مقایسه راحت‌تر می سوزد، حمل آن آسان‌تر است و همچنین بوی حاصل از سوختن آن بسیار مطبوع است، اما زغال‌چوب نسبت به حرارت و گرمایی که تولید می‌کند حجم کمتری دارد و حرارت آن خیلی هدر نمی رود و به همین علت برای ایجاد حرارتی ملایم و یکنواخت از زغال‌چوب استفاده می شود.

زغال قالبی

زغال قالبی، رایج ترین نوع بریکت سوختی است که با گرد زغال چوب ساخته می‌شود . برای ساختن این ماده، زغال چوب را آسیاب می‌کنند و گرد به دست آمده را با گونه‌ای چسب که معمولا نشاسته و گاهی صمغ‌های گیاهی است به همراه برخی افزودنی‌های دیگر درهم می‌آمی‌زند، سپس مخلوط به دست آمده را تحت فشار و گرما قرار داده و به شکل‌های گوناگون قالب گیری می‌کنند و زغال قالبی به دست می آید. درازا و پهنای این بریکت‌ها معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر است

در کشور ما سالانه بیش از ۵۰ هزار تن زغال‌چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد که با در نظر گرفتن میزان زغا‌ل‌چوب صادراتی به کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، این رقم به ۱۰۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.

در حالی که برای تولید زغا‌ل ‌چوب مورد نیاز کشور به روش سنتی سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن از چوب تنه و شاخه‌های درختان قطع و جمع‌آوری می‌شود که نه‌تنها سبب تخریب و از بین رفتن جنگل‌ها و منابع سبز کشور خواهد شد بلکه انتشار دود حاصل از فرآیند تبدیل چوب به زغال‌چوب نیز صدمات جبران‌ناپذیری را در افزایش آلودگیی های زیست ‌محیطی به همراه خواهد داشت.

در حالی‌که دود حاصل از این فرآیند دارای مواد بسیار ارزشمندی از نظر صنعتی و اقتصادی است که می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد؛ اما اگر بتوانیم در تولید زغا‌ل‌چوب روش‌های جدید را جایگزین روش‌های سنتی کنیم می‌توانیم علاوه بر افزایش کیفیت محصول نهایی، معایب و پیامدهای نامطلوب ناشی از این فرآیند را نیز به حداقل برسانیم.

همچنین استفاده از ضایعات کشاورزی به جای استفاده از شاخه‌های درختان جنگلی نیز می‌تواند نقش مهمی در گسترش و توسعه فناوری های سبز داشته باشد بدون این‌که نابودی جنگل‌ها را به همراه داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *